Yapı Kredi, BAE’li First Abu Dhabi Bank’a satılıyor

Borsada Yapı Kredi ile ilgili akışı endekse yeni rekor getirdi.

BIST 100 endeksi 11 bin seviyesini test etti. endeksinde de yüzde 6’ya varan prim kaydedildi.

Yapı Kredi hisseleri tavan olurken, Koç Holding de yüzde 7’ye yakın artış kaydetti.

Satış haberleri borsayı uçurdu

Reuters’ın haberine göre Koç Holding, sahip olduğu Yapı Kredi Bankası hisselerinin satışı için First Abu Dhabi Bank ile ileri aşama görüşmelere geçerken konuya yakın bir kaynak, fiyat konusunda sıkı pazarlık yürütüldüğünü ve anlaşma sağlanması halinde işlem büyüklüğünün 8 milyar dolar seviyelerinde olabileceğini belirtti.

Pazarlıklar sürüyor

Reuters’a bilgi veren konuya yakın üç kaynak, görüşmelerin ileri aşamada olduğunu ifade ederken bir kaynak, Koç Grubu’nun elindeki yüzde 61,2 Yapı Kredi hissesi için yaklaşık 8.5 milyar dolar istediğini, karşı tarafın ise bunun 1 milyar dolar altında teklif verdiğini, pazarlıkların buna odaklandığını söyledi.

Koç Holding’den açıklama

İddiaların ekonomi piyasalarında dolaşmasının ardından Koç Holding, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama yaptı.

“Ön görüşmeler sürüyor”

Koç Holding, yaptığı açıklamada ön görüşmelerin olduğunu doğrularken, şu aşamada kamuya bir açıklama gerektirecek durum olmadığını belirtti.

Koç Holding tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Basın-yayın organlarında, bağlı ortaklığımız Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.’de (YKB) sahip olduğumuz payların satışına yönelik görüşmelerin son aşamaya geldiğine dair haberler çıkmıştır. Bilindiği üzere holding şirketi olarak portföyümüz ile ilgili gündeme gelebilecek alternatiflerin değerlendirilmesine yönelik olarak, ilgili taraflarla görüşmeler yapılabilmektedir. Medyaya yansıyan konuyla ilgili olarak da benzer nitelikte ön görüşmeler devam etmekle birlikte, Sermaye Piyasası Kurulu’nun II-15.1 Özel Durumlar Tebliğ kapsamında kamuya açıklama yapılmasını gerektirecek nitelikte bir gelişme bulunmamaktadır. İşbu açıklama yatırımcılarımızdan gelen sorular üzerine yapılmıştır.

Koç Grubu’nun yüzde 61,17 hissesi bulunuyor

Yapı Kredi’yi uzun süre İtalyan UniCredit ile eşit ortaklıkla yöneten Koç Holding, 2020 yılından sonra bankanın hakim hissedarı konumuna geldi.

Zaman içinde bir bölüm hissesini Koç Holding’e, bir bölümünü de uluslararası kurumsal yatırımcılara satan UniCredit, Yapı Kredi’den çıktı.

Yapı Kredi’de halen Koç Grubu’nun yüzde 61,17 hissesi bulunuyor. Kalan hisseler halka açık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir